logowanie

Tibaldi for Bentley
2007-01-05 16:47:40

TIBALDI for Bentley

Świętując 60-lecie działania historycznej fabryki Crewe, Bentley Motors ma zaszczyt zaprezentować premierową kolekcję piór wydanych we współpracy z firmą TIBALDI, specjalizującą się w tworzeniu wysokiej klasy artykułów piśmienniczych.

Obecnie Crewe przeżywa rozkwit, dzięki bezkonkurencyjnemu połączeniu wznornictwa i wysokiej klasy inżynierii. Łączy najnowszą technologię i uznanym mistrzostwem fachu, niejednokrotnie przekazywanym w rodzinach związanych z firmą z pokolenia na pokolenie.

Kolekcja piór TIBALDI for Bentley inspirowana jest dwoma limitowanymi liniami samochodów, wyprodukowanymi z okazji ?diamentowego? jubileuszu działania fabryki ? Arnage i Continental GT Diamond.

Przyprawiający o zawrót głowy wygląd i osiągi Bentley'a, słowem ? najwyższa jakość ? oto cecha wspólna wyrobów firm Bentley i Tibaldi.

?Pióra kolekcji TIBALDI for Bentley są nie tylko kwestią doznania estetycznego, to przedmioty o określonej funkcji? powiedział Brett Boydell, projektant wnętrz samochodów firmy Bentley, który zaangażowany był w powstanie kolekcji.

TIBALDI ? PIÓRO BOSKIEJ PROPORCJI

Liczba ? znana też pod pojęciem boskiej proporcji, wyznacza strukturę piór Tibaldi. Przykładowo, relacja pomiędzy skuwką pióra a widoczną częścią korpusu przy zamkniętym piórze wynosi dokładnie tyle, co liczba ? - 1.618.
Nawet futerał na pióro, ozdobiony intarsją z drzewa dębowego przypominającą wnętrze linii Arnage Diamond, mierzy się wielokrotnością liczby ?.

Miary boskiej proporcji używano w sztuce, architekturze i muzyce od wieków, często nieświadomie. Jeśli wziąć pod uwagę względy estetyczne, boska proporcja jest symbolem doskonałości i naturalnego piękna.

PREKURSORZY

Każde pióro marki Tibaldi wyposażone jest w unikalny, opatentowany mechanizm napełniania atramentem. Nabieraniu atramentu towarzyszy delikatny dźwięk, przypominający nakręcanie zegarka. Mechanizm działa z lekkim oporem, co zapobiega wykonaniu gwałtownego ruchu i spowodowaniu wycieku atramentu.

TIBALDI FOR BENTLEY - DETALE

?Przetransponowaliśmy zasady projektowania wnętrz samochodowych oraz kanony wzornictwa samochodów z pamiątkowej linii Diamond do wzornictwa nazwanego TIBALDI for Bentley collection. Efekt przerósł nasze oczekiwania. Koniecznym jest, aby elementy wnętrz Bentley?a były tak komfortowe, na jakie wyglądają. Podobnie ma być z detalami kolekcji piór TIBALDI for Bentley. Dzięki nim Klient ma poczuć się kimś wyjątkowym.?
Robin Page, naczelny projektant firmy Bentley

Tradycyjnemu klipowi w kształcie krawata, znakowi marki z początku XX w., projektanci Bentley?a nadali nowy styl, jednak wciąż jest rozpoznawalny. Charakterystyczne nieprzemijające zamiłowanie szczegółu firmy TIBALDI sprawia, iż zadbano aby pióro łatwo było umieścić w futerale. Dzieje się tak dzięki elastyczności mechanizmu mocującego klip do pierścienia. Wyrafinowany mechanizm sprężynowy pozwala łatwo odchylić klip od skuwki, a gładkie obracające się kółeczko na końcówce sprawia, że umieszczenie pióra w kieszeni staje się wyjątkowo łatwe.

Wykończenie korpusu przypomina strukturę materiału kokpitu Bentley?a. Charakterystyczny wzór nachodzących na siebie kręgów wyżłobionych w aluminium był tradycyjnie wykorzystywany w kabinach samochodów sportowych, a przejęty został przez stylistów Bentley?a jako sportowa alternatywa drewnianej okleiny.
Osiągnięcie takiego efektu na obłej powierzchni jest wyzwaniem pod względem technologicznym, trzeba zastosować zaawansowaną technologię grawerowania w trójwymiarze.

Wytrawianie kwasem i grawerowanie określane mianem moletowania stosuje się w limuzynach marki Bentley w miejscach często dotykanych np. uchwytach. W kolekcji TIBALDI for Bentley również stosuje się tę technikę w miejscach narażonych na najintensywniejszą eksploatację.

Skuwka została uwieńczona ozdobą, która dokładnie odzwierciedla końcówkę drążka zmiany biegów w edycji Mulliner Continental GT Diamond Series. Wyodrębniony na skuwce pierścień jest celowo wypolerowany tak, aby można było wygrawerować na nim indywidualną dedykację, dane personalne lub nawet numer ulubionej limuzyny.

EDYCJA LIMITOWANA

Każde z piór TIBALDI for Bentley to należące do kolekcji limitowanej arcydzieło piśmiennicze, posiadające znak jakości Sheffield Assay Office Bentley.

Kolekcja obejmuje:
400 srebrnych piór wiecznych
200 srebrnych piór kulkowych
40 wiecznych piór z litego białego złota
20 piór kulkowych z litego białego złota


e-mail  |  góra  |  strona główna